Informačný portál o cestách nákazy kliešťovou encefalitídou

Alimentárna (potravinová) nákaza

Prenos kliešťovej encefalitídy

Slovensko má najviac potravinových (alimentárnych) epidémií kliešťovej encefalitídy v Európe, pravdepodobne aj na svete. Ide o epidémie, keď sa kliešťová encefalitída prenáša konzumáciou nepasterizovaného mlieka a produktov z neho. Nákaze sú vystavené hlavne kozy, prípadne ovce a aj kravy. Nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy sa krvou dostáva do mlieka. Vylučovať sa začne 2.-3. deň po nakazení zvieraťa a v mlieku sa objavuje 6 – 7 dní.

Priebeh alimentárnej (potravinovej) nákazy

Ako vírus prežíva

Najlepšie prežíva vírus v teplotách chladničky (4-8°C). Pri zahriatí na 30°C a následnom chladení (bežný postup pri výrobe syra) sa zníži počet jednotiek vírusu, ale stále je ho dostatočné množstvo na vyvolanie ochorenia. Vírus sa inaktivuje až pri 65°C za 10 min.

Epidémie na Slovensku

Za ostatných 5 rokov (2012-2016) je na Slovensku zaznamenaných 21 alimentárnych epidémií kliešťovej encefalitídy v rôznych častiach Slovenska, z toho v jednej z nich sa infikovalo až 44 pacientov. Do dejín histórie kliešťovej encefalitídy sa Slovensko zapísalo v roku 1951 veľkou epidémiou, keď v Rožňave do kravského mlieka pridávali kozie. Kozy boli nakazené a na kliešťovú encefalitídu ochorelo okolo 600 ľudí.